تبلیغات
یادداشتهای حقوقی - ماهیت طلاق به حکم دادگاه
سه شنبه 22 بهمن 1387

ماهیت طلاق به حکم دادگاه

   نوشته شده توسط: هادی حاجیانی    نوع مطلب :حقوق خانواده ،

ماهیت طلاق به حکم دادگاه

هادی حاجیانی

تشکیل زندگی مشترک علاوه بر اینکه مستلزم عبور از جریانهای مادی است، نتیجه علاقه و پیوندی عاطفی بوده است که چنان ریشه در قلب و ذهن طرفین داشته که آنها را به اوجی از رضایت رسانده است تا جایی که خوشبختی خود را در گرو پیوندی استوار میبینند و با کمال میل و رضایتی آمیخته با عشق و احساسات، خود را زیر بار تعهداتی می‌برند که علم حقوق از سنگینی آن به شگفت می‌آید. زندگی مشترک که در علم حقوق به پیوند نکاح شهرت دارد، اگرچه در حیطه عقود و در ردیف سایر قراردادها مورد مطالعه قرار می‌گیرد، اما نقش پررنگ معنویات و جنبه فرا مادی آن ایجاب می‌کند که ما قواعد آن را از حیث ایجاد، تداوم، بقا و انحلال؛ با نگرشی سوای آنچه به دیگر عقود داریم مورد بررسی قرار دهیم تا کلیت قواعد و اصول حقوقی ما را به جمود اندیشه نکشاند و با دیدی انعطاف پذیر احکام نکاح را از منابع و مقتضایات این رابطه استخراج کنیم.

بنابراین نمی‌توان پذیرفت؛ ازدواجی که آن همه هزینه‌های مادی و معنوی در برداشته، به‌راحتی قربانی خشمی زودگذر و نفرتی ظاهری گردد تا این خشم در نهایت به شکل صیغه طلاق در آید و بنیان استواری که در اندیشه طرفین بود به یکباره فرو ریزد. اینجاست که حقوق در جامه مصلحت وارد عرصه خصوصی خانواده می‌شود و با وضع احکام و قواعد منطقی، جلوی خشم آنی و احساسات سست را می‌گیرد تا طرفین فرصتی جهت بازبینی رفتار و گذشته خود بیابند و فارغ از تصمیمات خشم‌آلود، با تعقل و هم‌فکری بتوانند در خصوص بقاء این پیوند یا گسستن دائمی آن تصمیمی قاطع بگیرند. به همین جهت شارع برای حفظ این مصلحت، طلاق رجعی به عنوان اصل قرار داد تا ادامه زندگی زناشویی را با رجوعی ساده در مدت عده امکان پذیر سازد. در همین راستا جز موارد معدود از طلاق را از حکم رجعی بودن خارج ساخته و آنها را بائن نامیده است[1] که راه برگشتی جز توسل به تشریفات مجدد ازدواج وجود ندارد.

اگرچه در رجعی بودن طلاق مصلحت‌ها و حکمت‌هایی نهفته است اما حکم رجوع مانند هر وسیله ای ممکن است در راه نادرست مورد استفاده قرار گیرد و مورد شایع آن زمانی است که زن به دلایل مربوط به شوهر خویش، متقاضی طلاق از وی می‌باشد و پس از امتناع شوهر از دادن طلاق و رجوع به دادگاه و الزام شوهر به طلاق و غیره، موفق به جدایی از همسر خویش می‌شود، اما پس از گذشت این مراحل دشوار، شوهر با رجوعی ساده[2] وضعیت را به حال سابق باز می‌گرداند.[3] این وضعیت سبب می‌شود که زمینه ایذاء زن توسط شوهر فراهم شده و راه سوء استفاده شوهر مخالف طلاق باز باشد، در این صورت تلاش زن به دور تسلسلی می‌ماند که هر بار با رجوع شوهر بی فایده می‌شود.

بنابراین باید راه چاره ای جست تا نه مصلحتی که گفتیم نادیده گرفته شود و نه مفسدتی دیگر به بار آید. بعضی  از حقوقدانان خود را از قید تکلف تحلیل، رها کرده و چاره را در پاک کردن صورت مسئله دانسته اند، به این صورت که طلاق اگر به حکم دادگاه و به درخواست و تقاضای زن باشد، دیگر رجعی نیست بلکه بائن است،[4] اگرچه خارج از مصادیق طلاق بائن باشد. این عقیده در ظاهر منطقی و متین به نظر می‌رسد چراکه اگر طلاق به تقاضای زن و با حکم دادگاه صورت گیرد رجوع شوهر حکم دادگاه را از اثر می‌اندازد و به عبارتی مبنای این جریان را منتفی می‌سازد. اما باید واقع‌بین بود و به صرف مواجه شدن با چنین مشکلی، بی درنگ صورت مسئله را حذف ننمائیم و موضوع حکم قانون را تغییر ندهیم. از طرفی با توجه به ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق مصوب سال 1371 تمامی طلاقها با حکم دادگاه مجاز می‌شود و بنابراین حتی اگر زوجین هر دو موافق طلاق باشند باز باید به دادگاه رجوع کنند و در شرایط کنونی هیچ دفترخانه ازدواج و طلاقی حق ثبت طلاق بدون اذن دادگاه را ندارد. بنابراین عملاً تمامی طلاق ها با حکم دادگاه صورت می‌گیرد.[5]  پس طبق نظر حقوقدان مزبور در نظام حقوقی فعلی ما عملاً نباید مصداقی از طلاق خلع[6] داشته باشیم چه زمانی که طلاق به حکم دادگاه بائن محسوب می‌شود دیگر دلیلی وجود ندارد که زن برای اسقاط حق رجوع مرد مالی را به عنوان «فدیه» به شوهر ببخشد، اما حقوقدان مذکور پاسخی به این مسئله نداده است.

همانطور که گفته شد نظر فوق در ظاهر مناسب و مطابق با اوضواع احوال و رویه قضایی است اما در واقع و نفس الامر چنین نیست و پذیرش این نظر در پاره از موارد مخالف نصوص قانونی و شرعی است و از طرفی ممکن است به زیان زن تمام شود. برای رد نظریه فوق باید آثار طلاق رجعی را به طور مختصر برشماریم و ببنیم آیا همه این آثار با مقتضای حکم دادگاه مخالف است. آثار طلاق رجعی را می‌توان چنین برشمرد:

1.      امکان رجوع شوهر به زن در مدت عده (ماده 1148 قانون مدنی)

2.      حق زن در مطالبه نفقه در مدت عده (ماده 1109 قانون مدنی)

3.      امکان توارث زوجین در صورت فوت یکی از آنها در مدت عده (ماده 943 قانون مدنی). بنابراین اگر شوهر در مدت عده فوت کند زن از او ارث می‌برد.

4.       در مدت عده رجعیه ازدواج مرد با دختر برادر یا دختر خواهر زن موکول به اجازه زن است.

5.      در مدت عده رجعیه مرد نمی تواند با خوهر زن ازدواج کند.

6.      طبق شواهد عدیده و ماده 8 قانون امور حسبی مطلقه رجعیه در حکم زوجه دانسته شده است. این حکم آثار بسیاری دارد. مثلاً رابطه نامشروع زن در مدت عده در حکم رابطه داشتن زن شوهر دار است. پس اگر زن یا مرد مرتکب زنا شوند به مجازات زنای محصنه (سنگسار) محکوم می‌شوند. (ماده 85 قانون مجازات اسلامی)

7.      زنای با زنی که در عده رجعیه است موجب حرمت ابدی می‌شود بر خلاف عده طلاق بائن (ماده 1054 قانون مدنی)

8.      در مدت عده رجعیه چنانچه مرد 3 همسر دائم دیگر داشته باشد نمی تواند دیگری را به نکاح دائم خود درآورد.

9.      ایجاد حرمت ابدی ناشی از نه طلاق که شش تای آن عدی (نوعی طلاق رجعی) باشد (ماده 1058 قانون مدنی)

بدیهی است اگر ما طلاق به حکم دادگاه و به درخواست زن را بائن بدانیم سبب می‌شود که علاوه بر رجوع، سایر آثار طلاق رجعی را نیز از این طلاق سلب کنیم در حالی که هیچ دلیل قانونی و منطقی برای این امر نداریم و ملاحظه می‌شود که از میان آثار فوق فقط حق رجوع مرد ممکن است با مقتضای حکم طلاق دادگاه مخالف باشد و هیچ یک از آثار دیگر آن با طلاق به حکم دادگاه منافاتی ندارد، و حتی رجعی بودن طلاق در مواردی به نفع زن می‌باشد؛ مانند اینکه زن در مدت عده حق نفقه دارد که در طلاق بائن چنین حقی ندارد یا اگر در مدت عده مرد فوت نماید زن از او ارث می‌برد لیکن در طلاق بائن چنین نیست. پس دلیلی ندارد که ما در طلاق به حکم دادگاه این حقوق را از زن سلب نماییم و هیچ دلیل شرعی و قانونی نیز بر سلب این حقوق صحه نمی گذارد.

پس تمامی آثار حقوقی طلاق رجعی نافی مقتضای حکم دادگاه به طلاق نمی‌باشد و این منطقی نیست که فقط به خاطر یکی از این آثار، سایر نتایج طلاق رجعی را نادیده بگیرم و بی جهت حکم قانون را تخصیص (اکثر) بزنیم. به نظر می‌رسد در این مورد یعنی طلاق به حکم دادگاه و به درخواست زن؛ اگرچه ما نمی توانیم به اطلاق حکم ماده 1149 قانون مدنی مبنی بر حق رجوع یکطرفه مرد عمل نماییم، اما آنچه متین به نظر می‌رسد اینست که طلاق به حکم دادگاه را طلاق رجعی بدانیم با این تفاوت که برای رجوع نیز رضایت زن باید جلب شود. چه منطقی است که رضایت زن جهت بازگشت به رابطه ای که به درخواست وی منحل شده باید وجود داشته باشد، همانطور که رضایتش در انحلال وجود داشته و مؤثر واقع شده است.[7] پس بهتر است بگوئیم که طلاق به حکم دادگاه رجعی است، لیکن رجوع باید با توافق طرفین صورت گیرد که هم حکمی معارض با ماهیت طلاق نداده باشیم و هم اگر کدورتهای ما بین زوجین برطرف شد و زن شرایط را برای بازگشت به زندگی مشترک مساعد دید، امکان ادامه رابطه زناشویی وجود داشته باشد. این هم به نفع زن است و هم شوهر و هم مصلحت جامعه در آن رعایت می‌شود، مضافاً اینکه امکان سوء استفاده شوهر در این مورد به کلی منتفی می‌شود.

خلاصه اینکه باید پذیرفت که از جهت قانونی و منطقی طلاق به حکم دادگاه و به درخواست زن نیز طلاق رجعی می‌باشد با این تفاوت که رجوع از آن باید به توافق طرفین برسد.[1] . در شش مورد طلاق بائن محسوب می‌شود: 1- طلاق پیش از نزدیکی (طلاق غیر مدخوله). 2- طلاق زن یائسه. 3- طلاق خلع. 4- طلاق مبارات. 5- سومین طلاق بعد از سه وصلت متوالی. 6-طلاق صغیره

[2] . همانطور که می‌دانید رجوع ایقاع است که به فقط به اراده شوهر واقع می‌شود و دارای تشریفات طلاق نیست و اراده مخالف زن هیچ تأثیری در نفوذ رجوع ندارد. البته باید توجه داشت که تبصره ماده 8 قانون حمایت از خانواده، رجوع در طلاق را موکول به رضایت طرفین دانسته بود، لیکن با تصویب لایحه قانونی دادگاه مدنی خاص و بازگشت به نظام قانون مدنی و فقه در این خصوص، رجوع به همان کیفیت مقرر در قانون مدنی صورت می‌گیرد.

[3] . باید توجه داشت اگرچه زنی که از شوهر کراهت دارد می‌تواند با بخشیدن حقوق خود یا مالی به شوهر در قالب طلاق خلع از وی جدا شود اما خلع بودن طلاق باید به توافق طرفین برسد و امتناع شوهر، تلاش زن را از تأثیر باز می‌دارد.

[4] . دکتر حسین صفایی و دکتر اسدالله امامی. حقوق خانواده. جلد اول. ش 261. ص 292 و 293

[5] . البته حکم دادگاه سبب انحلال رابطه زناشویی نمی‌شود بلکه اذن در طلاق را می‌دهد و واجد آثار طلاق نیست. بنابراین زوج و در صورت استنکاف، نماینده دادگاه باید صیغه طلاق را از جانب زوج، در حضور دو نفر شاهد واجد شرایط جاری کرده و در دفتر طلاق ثبت شود. از تاریخ اجرای صیغه طلاق، نکاح منحل می‌شود.

[6] . طلاق خلع، آن است که زن بواسطه کراهتی که از شوهر دارد در مقابل مالی که به شوهر می دهد از وی طلاق می‌گیرد تا امکان رجوع وجود نداشته باشد. این مال را فدیه می گویند. زن می تواند در مدت عده به فدیه رجوع کرده که در این صورت طلاق به حالت رجعی بازمی‌گردد.

[7] . پس نتیجه می‌گیریم که باید به حکم تبصره ماده 8 قانون حمایت خانواده مصوب 15/11/1353 عمل نمائیم. این تبصره مقرر می‌دارد: «طلاقی كه به موجب این قانون و بر اساس گواهی عدم امكان سازش واقع می شود فقط در صورت توافق كتبی طرفین در زمان عده قابل رجوع است»

البته نگارنده پیشنهاد می دهد که رجوع به طور کلی با اراده زوجین صورت گیرد چراکه رجوع نیز آثاری شبیه عقد نکاح دارد و همانطور که عقد نکاح و آغاز زندگی باید به توافق طرفین برسد، بازگشت به زندگی مشترک پس از انحلال نکاح نیز در حقوق و وضعیت هر دو طرف تأثیر می گذارد پس بهتر است که رجوع نیز در قالب توافق قابل وقوع باشد.


amin
شنبه 31 فروردین 1392 10:05 ب.ظ
سلام خسته نباشید وبلاگتون خیلی خوبه میشه در مورد کشته شدن جنین توسط مادر و اینکه چه کسی باید دیه او را پرداخت کنه. برام مطلب بنویسید از شما متشکرم
زیبا
جمعه 22 مهر 1390 02:15 ق.ظ
سلام وبلاگ خوبی دارین منم در زمینه حقوقی فعالیت میکنم خوشحال میشم به وبلاگم سری بزنید.
peabfeepSnisa
شنبه 26 شهریور 1390 01:14 ب.ظ
Cool site http://www.newmedstore.com/ - buy proventil, buy propecia, <a href=http://www.newmedstore.com/>buy propecia</a>, buy cialis and othe.
monitoringov
شنبه 26 شهریور 1390 09:22 ق.ظ
Наша компания предлагает комплекс услуг по определению географического положения транспорта (спутниковый GPS мониторинг)
Установка оборудования мониторинга на ваш автопарк позволит контролировать положение
единиц автопарка в режиме реального времени (отображение на одной из 14-ти карт, в том числе яндекс и гугл - карты)
А также формировать путевые листы, отчеты по всем перемещениям авто за последние 3 месяца,
контролировать скорость, УДАЛЕННО ГЛУШИТЬ ДВИГАТЕЛЬ, контролировать расход топлива и многое другое!

С радостью ответим на все вопросы.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://autotrackk.ru
impotiato
شنبه 26 شهریور 1390 04:08 ق.ظ
Cool site http://www.asianescorts.com/ is a premier free escort directory featuring <a href=http://www.asianescorts.com/>escorts thailand</a> all around Asia. We provide you the largest collection of independent and agency escort girls!
alighelemygag
جمعه 25 شهریور 1390 06:47 ب.ظ
Хороший сайт http://nogtevoj-servis.ru/ - дизайн ногтей, ногти, <a href=http://nogtevoj-servis.ru/>статьи про наращивание ногтей</a>, ногтевой сервис и многое другое.
endomenly
جمعه 25 شهریور 1390 02:54 ب.ظ
Cool site http://www.antibioticsstore.com/ - antibiotics names, acne antibiotics, <a href=http://www.antibioticsstore.com/>antibiotics</a>, antibiotics and othe.
Pousiolereall
پنجشنبه 24 شهریور 1390 09:12 ب.ظ
Cool site http://www.antinarcoleptic.com/ - anti sleepiness, order provigil online, <a href=http://www.antinarcoleptic.com/>modafinil</a>, provigil and othe.
Tumbalmomma
چهارشنبه 23 شهریور 1390 11:50 ب.ظ
Хороший сайт http://avtomkad.ru/ - Сход-развал, Пневмоинструмент, <a href=http://avtomkad.ru/>Борторасширители, монтировки</a>, Балансирующий порошок и многое другое.
BeallyAnaem
چهارشنبه 23 شهریور 1390 09:05 ب.ظ
Хороший сайт http://automend.ru/ - схема уаз 3962, Ремонт субару на рязанском проспекте, <a href=http://automend.ru/>приводной вал мазда</a>, Замена правой и левой опоры подвески силового агрегата, установка январь 5.1 на nissan 6 цилиндров и многое другое.
neibAcink
سه شنبه 22 شهریور 1390 07:59 ب.ظ
Хороший сайт http://www.uagirls.net/ - досуг интим, интим услуги, <a href=http://www.uagirls.net/>секс досуг</a>, услуги секс и многое другое.
EurothIsott
سه شنبه 22 شهریور 1390 10:57 ق.ظ
Хороший сайт http://kottedzhnyeposelki.ru/ - николин парк, новый коттеджный поселок, <a href=http://kottedzhnyeposelki.ru/podmoskove/novorizhskoeshosse>коттеджный поселок на новорижском шоссе</a>, николо пятницкое поселок, коттеджный поселок западная долина и многое другое.
jeawswave
سه شنبه 22 شهریور 1390 02:50 ق.ظ
Хороший сайт http://www.seogigant.ru/ - заказать раскрутку сайтов, поисковая оптимизация интернет сайтов, <a href=http://www.seogigant.ru/>лучшая раскрутка сайта</a>, раскрутка сайтов в москве, эффективное продвижение сайтов и многое другое.
Zeroexpibre
دوشنبه 21 شهریور 1390 02:38 ب.ظ
Отличный сайт http://vkbot.ru/ - скачать видео вконтакте программа, вконтакте программа скачать видео музыку, <a href=http://vkbot.ru/>вконтакте</a>, скачать программу +для рисования вконтакте, скачать бесплатно программу скачивания вконтакте и многое другое.
voneymnkEeddy
دوشنبه 21 شهریور 1390 02:24 ق.ظ
давно пора скачать скайп Для каждого типа оборудования.
По данной ссылке вы имеете возможность скачать установочный пакет Скайп для ПК сотового телефона телеприёмника.
далее следует выбрать язык с которым вам легче всего делать запросы при выполнении действия <a href=http://www.skype-rf.ru/>скайп скачать. </a>
Cразу же когда установочный пакет программы Skype загрузился вам придётся его запустить и следовать шагам предписания по установке.
После того, как инсталляция которая занимает совсем немного времени прекратится появится диалоговое окно. затем вам придётся пройти необходимые действия по регистрации.
Далее вам нужно будет удостовериться в качественном функционировании вашего оборудования: веб-камеры с микрофоном.
когда вы убедитесь оборудования вашего компьютера вы можете незамедлительно переходить к употреблению программы Скайп
dreateroEmalt
یکشنبه 20 شهریور 1390 03:33 ب.ظ
Отличный сайт, предоставляющий возможность скачать Скайп совершенно бесплатно.На нашем портале каждый пользователь может <a href=http://www.skypedownloadfree.ru/>скачать скайп бесплатно</a> для каких угодно выпусков Windows, без предварительной регистрации, на турбо скорости. Мы предлагаем не только <a href=http://www.skypedownloadfree.ru/>скайп скачать бесплатно</a>, также на нашем сайте вы сможете получить консультацию в настройке Скайп, можете положить деньги на счет, активировать дополнительные услуги. Благодаря приложению Скайп, вы сможете общаться, обмениваться сообщениями в режиме реального времени, созваниваться с друзьями, проживающими в соседних странах. Отдавая предпочтение Скайп, вы можете сэкономить свое столь ценное время и деньги. Заходите на наш сайт и качайте Скайп без промедления!
RXRonnie
یکشنبه 20 شهریور 1390 10:46 ق.ظ
Биржа баннерных и других ссылок T&M.
-
11 видов рекламы:

http://w717.com

Реклама себе, друзьям и заработок на тех,кто не знает что это.
Купил рекламу за 1 доллар -продал за 2-3..

http://w717.com

Все 11 видов рекламы = 1 $ за 1000 Уникальных переходов.
И 10-ки тысяч Показов за эти деньги.

По Грузии, Узбекистану 1000 уник. переходов,кликов =0,10$
BodyClick,Banner,PopUp.


---

http://izovol.in

Стройматериалы, Изовол ( Izovol. Isover) и мн. другое.
Лампы энергосберегающие,светодиодные.Москва. в Москве.
Нужны Дилеры. Условия Супер!

--


Продаю станки,пресса 3537, 2436,3535?,1А660,5с328,6м612,6м610 и др.
Уникальные Насосы. Нержав. емкости.Краны. Насосы.
http://1541.ru

Покупаю б.у. старые станки СССР и импорт,
Оборудование старое мет.обрабатывающее и металлургическое
Или любое Уникальное, редкое,дорогое.
Продам Ваше. Было бы интересно..
Dyexunsuddy
یکشنبه 20 شهریور 1390 01:06 ق.ظ
Хороший сайт http://crystalestate.ru/ - аренда офиса бауманская, аренда офиса юго-западная, <a href=http://crystalestate.ru/office/arenda/profsojuznaya/>аренда офиса профсоюзная</a>, аренда офиса кутузовская и многое другое.
IrribreCrurgy
یکشنبه 20 شهریور 1390 12:05 ق.ظ
звонилка Skype – широко известна.
Это самое прославленное бесплатное программное обеспечение, которое позволяет разговаривать посредством Интернет.

Skype – это бесплатная программа, с помощью которой пользователь можете оставлять сообщения в чате, совершать голосовые вызовы на мобильные устройства .
Кроме того Skype предлагает такую услугу как видеозвонки.
современные версии Скайпа помогают без дополнительных денежных вложений звонить всем пользователям этой программы в любую точку земного шара!
Кроме бесплатных возможностей пользователи Skype имеют возможность:
совершать звонки на мобильные и городские телефоны ниже стоимости обычного звонка
писать СМС письма |на мобильные телефоны;
получить индивидуальный номер, на который могут позвонить с любых телефонов;
программа-звонилка очень проста в эксплуатации .
Всё, что человеку нужно – это подключение к интернету, и технические устройства веб камера и микрофон.
Для выполнения звонков на сотовые телефоны вам потребуется пополнить баланс. применение Skype – будет стоить меньше чем привычные тарифы.
С нашего сайта вы сможете <a href=http://www.skype4download.ru/>скайп скачать бесплатно</a> на русском языке для установки на компьютер.
Приложение также дает возможность отсылать адресату файлы, но при этом скорость передачи меньше чем у таких же программ.
удобный интерфейс упрощает работу.
Можно скайп скачать бесплатно на русском языке для windows XP без всяких проблем с нашего Интернет-ресурса.
bet-and-home
شنبه 19 شهریور 1390 03:50 ب.ظ
hoghogh.mihanblog.com is my TOP1 site!

<a href=http://www.youtube.com/watch?v=cBryUm0Nf8s>bet at home</a>
reepotdex
شنبه 19 شهریور 1390 03:27 ب.ظ
Cool site http://gayboybest.com/ - gay daddy boy, gay bikers kidnap young boy, <a href=http://gayboybest.com/>gay boy pics</a>, gay hot boy gallery and othe.
unitushiows
شنبه 19 شهریور 1390 03:19 ق.ظ
Good site sell track2 on selldumps.eu, no minimum order, evry day good updates - <a href=http://selldumps.eu/>sell dumps</a> and othe.
Unseseeencabe
جمعه 18 شهریور 1390 09:03 ب.ظ
Хорощий сайт http://pills.ru/ - метронидазол цена,диазолин цена, <a href=http://pills.ru/>купить морозник кавказский</a>, витрум цена, где купить бактериофаг и многое другое.
BymnGeneMon
جمعه 18 شهریور 1390 07:37 ب.ظ
Посреди программ, приготовленных для применения во всемирной сети, одной из самых общеизвестных является Skype. Эта очень популярная программа дозволяет обмениваться мыслями через нетбук людям, находящимся в разных концах земного шара. Достаточно <a href=http://www.skypeinrussia.ru/>скачать скайп</a>, установить его и возможно разговаривать. Если у вас имеется веб-камера, а не только микрофон, то можно организовать и видеозвонки – вы с сотрудникомбудете смотреть друг друга. Кроме этой дармовой функции, необходимо <a href=http://www.skypeinrussia.ru/>скачать скайп</a> и для звонков на мобильные и стационарные телефоны по очень привлекательным ставкам.
fizotik
پنجشنبه 17 شهریور 1390 11:47 ب.ظ
fizotik fizot@mail.ru
sartynutt
پنجشنبه 17 شهریور 1390 06:38 ب.ظ
Хороший сайт http://egeriya.ru/ - гетры женские, молодежная одежда, <a href=http://egeriya.ru/>женская одежда</a>, интернет магазин модной одежды, интернет магазин одежды и многое другое.
gotazyZot
چهارشنبه 16 شهریور 1390 09:17 ق.ظ
Cool site http://parentaltube.com - Brazilian Porn, Free Amateur Sex, <a href=http://parentaltube.com>Sex Tube</a>, Amateur Tube and othe.
PreeliaFoolla
سه شنبه 15 شهریور 1390 06:55 ب.ظ
Хороший сайт http://tcolorit.ru/ - создание листовок, изготовление визиток, <a href=http://tcolorit.ru/>листовки дизайн</a>, дешевые визитки и многое другое.
EVACCADLY
سه شنبه 15 شهریور 1390 06:31 ب.ظ
Cool site http://medshealthstore.com/ - voltaren online pharmacy , buy viagra online uk , <a href=http://medshealthstore.com/>search results buy cialis generic online </a>, generic viagra soft tab fast , generic viagra sale on line and othe.
Hillrernalp
سه شنبه 15 شهریور 1390 01:48 ب.ظ
Cool site http://herbshealthstore.com/ - cheapest generic cialis , buy viagra soft online , <a href=http://herbshealthstore.com/>canada online pharmacy viagra </a>, buy levitra viagra online , buy cheap generic levitra pharmacy online and othe.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30