تبلیغات
یادداشتهای حقوقی - تفتیش عقاید
جمعه 5 مهر 1387

تفتیش عقاید

   نوشته شده توسط: هادی حاجیانی    نوع مطلب :حقوق اساسی ،

تفتیش عقاید

هادی حاجیانی – دبیر کمیته حقوقی سازمان اسلامی دانشجویان ایران

هر انسان به میل خویش مختار به گزینش عقاید و دیدگاههای مختلف است و هیچ کسی را نمی توان به سبب داشتن انظار و افکاری مخالف با مسلک یا مذهبی مورد مؤاخذه قرار داد. اصل 23 قانون اساسی در این زمینه اشعار دارد: «تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ كس را نمی توان به صرف داشتن عقیده ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد». تفتیش به معنای بازرسی، تفحص و جستجو کردن آمده است و اضافه آن به عقاید، همان کنکاش در باورهای درونی افراد است که از آن منع شده است. بنابراین هیچ نهاد و ارگانی حق ندارد صاحبان دیدگاههای مخالف باطل یا غیر باطل مانند مارکسیستی و ایده آلیسم یا دوآلیسم را به جرم برگزیدن چنین افکاری محاکمه و مجازات کنند.

استدلال پوشالی این روشنگرنمایان به تکثر تکرار در گذر زمان رنگ و لعاب حقیقت به خود گرفت و در نقاب حق، موجی از مخالفت را علیه قوای حاکم به وجود آورد. اما تجزیه و تحلیل صحیح قانون اساسی بطلان افکار این افراد را آشکار می کند. آنچه اصل 23 قانون اساسی مقرر کرده ممنوعیت تفتیش عقاید و عدم تعرض به اشخاص به دلیل باورهای آنها است. اما ابراز عقاید باطل و گمراه کننده و ترویج آن موضوعی سوای از اصل مذکور دارد. هنگامی که اندیشه های افراد نمود بیرونی به خود گرفته و در هیأت کنش های محسوس، بروز و وجود یابد تأثیرات منفی و فاسد ناشی از این فعل حسب مورد جرم بوده و مرتکب مستحق مجازات است. تمامی افرادی که به  سبب جرائم مرتبط با امور سیاسی و عقیدتی مورد حکم مجازات واقع شده اند نه به دلیل داشتن عقاید باطل، بلکه به سبب ابراز و ترویج آنها و همچنین تشویش اذهان مردم و ایجاد زمینه گمراهی مخاطبان با  تظاهر به واقع و سفسطه گری، مورد تعرض و مؤاخذه قرار گرفته اند.

عقاید هر کس زیر بنای اندیشه او را تشکیل می دهد و هر اندیشه مقتضی وجود کردارها و رفتارهای خاصی است. تبدیل اندیشه های افراد به کردارهای شایع و علنی، چنانچه دین و دینداری و امنیت اسلامی و نیز مصلحتهای فرهنگی، سیاسی و اجتماعی عموم مردم را تهدید و جریان های ضد اسلامی و انقلابی را تحریک کند، خود سبب مستقلی برای برخورد قوای حاکم با این وضعیت است و این امر هیچ تلاقی با منع تفتیش عقاید در قانون اساسی ندارد. از طرفی لزومی به تفتیش و تفحص در مورد شخصی که عقاید خود را آشکار می کند نیست.

پس نتیجه این شد که هر کس می تواند عقاید و باورهائی حتی مخالف با جریانهای حاکم داشته باشد و این فی النفسه جرم نیست. بنابراین کسی حق ندارد پیرامون این افکار تحقیق و تفحص کرده و پس از پی بردن به ضمیر شخص، وی را مورد تعرض و مؤاخذه قرار دهد. اما همین که این افکار علنی شده و در جهت خلاف مصالح دینی و اجتماعی بکار بسته شد از موضوع اصل 23 فاصله گرفته و به مقتضای حفظ امنیت دینی، اخلاقی، سیاسی و فرهنگی برخوردهای لازم صورت می گیرد.


hootan
جمعه 4 اردیبهشت 1394 11:11 ب.ظ
...بفرمایید جرم تکخوانی زنان در برابر مردم چه مجازاتی دارد؟....تکخوانی زن گناه هست ولی جرم نیست....مثل دروغ گفتن
hootan
جمعه 4 اردیبهشت 1394 02:28 ق.ظ
نشر اکازیب را می توان جرم دانست ولی تشویش اذهان نباید جرم باشد...بعضیها اگر آیات مربوزط به قیامت را هم بخوانند ذهنشان مشوش می شود....یا شیطان حق دارد مردم را وسوسه کند درباره خدا و انبیا و مسیولین و این جرم نیست تا زمانیکه فقط وسوسه باشد و یقه طرف را نگیرد و به دیوار نکوبد......ضمنا حالا اگر کسی تفتیش عقیده کرد و پرسید شما در انتخابات به خاتمی رای دادی یا نه....مجازاتش چیست چرا تفتیش مجازات ندارد..
samar
یکشنبه 17 خرداد 1388 09:00 ق.ظ
خوب بود ....لطفا نمونه سوالاتی از حقوق اداری و لمعه دمشقیه رو بزارین
الهه
چهارشنبه 28 اسفند 1387 12:00 ب.ظ
با سلام
چه كسی جوابگوو چه كسی فریاد رس است ؟؟؟؟
-آتش زدن وتخریب منازل ومحل کسب، قبرستان ها وجلو گیری از دفن اموات در تعداد زیادی از نقاط ایران از جمله: وادقان،جوشقان، جاسب،ده بید، آباده،نوک بیرجند،بشرویه ، منشاد،رستاق، شهسوار،بهنمیر ، عربخیل، بابلسر،سیسان

-عده زیادی از بهائیان به اتهامات نادرست وبدون مدرك قانونی زندانی واعدام شدند .

- جوانان بهائی را به دانشگاه ها راه نمی دهند.

- هزاران نفرازکارمندان بهائی را اخراج نمودند و حقوق بازنشستکی باز نشستکان بهائی را به بهانه آنکه بهائی از بیت المال نباید
وجهی دریافت نماید قطع کردند در حالیکه حقوق بازنشستگی وجهی است که خود کارمند در دوران خدمت پرداخته است.

- اماکن متبرکه وتاریخی بهائی و کلیه املاک ومؤسسات مربوط به جامعه بهائی را از قبیل مراکز اداری، بیمارستان وخانه های سالمندان وبینوایان وحتی گورستان ها را تصرف کردند( والبته در این اماکن غصبی نماز گزاردند)

- در نوک بیرجند زن وشوهر بهائی را به صندلی بسته و آتش زدند.

- پروفسور منوچهر حکیم استاد دانشگاه را که هزاران طبیب برای ایران تربیت کرد وبه تصدیق دوست ودشمن مظهر اخلاق وانسانیت بود ودکتر مسیح فرهنگی را که خاطره خدمات پزشکی او هنوز در ذهن گیلانیان زنده است ودکتر فرامرز سمندری استاد دانشگاه تبریز را که شهری شیفته اخلاق وانسانیت او بود به دلیل بهائی بودن،به قتل رساندند.

براستی ایا این مطالب اخبار ایران نیستند كه ایرانیان از ان بی خبرند ؟
وبراستی چرا رسانه های ایران راحت وآزادند تا هر تهمتی را به جامعه بهائی بزنند وبنویسند كه بهائیان دست نشانده انگلیس وجاسوس اسرائیل هستند و.....ودر مقابل سایت های بهائی كه به این تهمت و دروغها پاسخ می دهند به سرعت فیلتر می شوند ؟ اگر تهمت واتهام در رسانه ای بیان شود ولی پاسخ به اتهام در همان رسانه بیان نشود حقیقت چگونه بر دیگران روشن می شود ؟!
برای توضیح بیشتر لطفا به آدرس http://ssolh.blogfa.com/

و اگر مطلب یا ایرادی بود با ایمیل من bairanii@gmail.com لطفا تماس بگیرید

فرزان
دوشنبه 15 مهر 1387 02:10 ق.ظ
سلام بابت لینك كردن وبلاگ ممنون
فرزان دانشجوی حقوق آبادان
جمعه 12 مهر 1387 12:10 ب.ظ
سلام وبلاگ خوبی دارین وبلاگتون رو لینك كردم اگه خواستین وبلاگ بنده رو نیز تو وبلاگتون لینك كنید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر